Değişim Kentte Başlar
Ozan Can İlhan
Takip et
Latest posts by Ozan Can İlhan (see all)

İnsanlık, tüm zamanların en yüksek nüfus miktarına ulaşmış durumda. Gelişen teknolojimiz ve insan hayatını kolaylaştıran şehirler ise kentsel nüfusun, bu alanlara yoğun miktarda göç etmesine sebep oluyor. Dolayısıyla da, insanlar olarak sıradan bir günün her anını kentlerin içinde geçmek zorunda kalıyoruz. Peki, bu durum neden kötü algılanmak zorunda?

Doğanın bir parçası olan insan, şehirleşmenin artmasıyla yeşilden uzaklaşıyor. Bu çarpık artışla beraber ise aslında yeşil olan yaşam alanlarımız giderek betonlaşıyor. Oysa biliyoruz ki uyandığımız andan itibaren Doğa’ya maruz kaldığımız zamanla doğru orantılı olarak mutlu ve aktif olabiliyoruz. Kaybettiğimiz tarım alanlarını ve yeşil ortamları artırmak amacıyla çıktığımız yolda kentleri daha yeşil kılmak istiyoruz.

Doğal alanlar sadece tatillerimizde gidebileceğimiz yerler değil, kentin sokaklarında da var olması gereken bir olgudur. Daha yeşil balkonlar, parklar ve sokaklarla yemyeşil bir kent hayal edin. Sonra daha yeşil kentlerin yalnızca hayallerinizde değil, pencerenizin de ardında var olabileceğinin mümkün olduğunu düşünün. 

KompostKent, organik atıkları tanımayı ve ayrıştırmayı, sonrasında organik atıkları değerlendirerek kompost işlemine tabi tutmayı öğrenebileceğiniz bir platform. Daha sonrasında kompost işlemi ile verimli topraklar elde ederek, bu toprağa tohum ve fidanlar dikerek hep birlikte daha yeşil bir kent oluşturmayı hedefliyoruz. 

Kısacası yeşermeye hevesli hayalleri şehir hayatına entegre etmek için varız.

Paylaşmayı ve takip etmeyi unutmayın!

Categories:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir